Triumf Jiřího Křivánka na Vinařské padesátce v Šatově

Padesátikilometrová trasa nebývale populárního cyklistického závodu  Vinařská 50 – Autor Znovín Cup 2015 vedla jako obvykle i letos po polních cestách, podél vinic a kolem malebných sklípků, jen s malou korekcí na státní hranici.

• Výtvarné umění.

Od startu před ředitelstvím Znovínu a za povzbudivých zvuků kvarteta dechových žestí nabral nekonečný proud cca 1580 kol směr Chvalovice, aby se po několika kilometrech jako had obrátil zase zpět k místu startu. Odtud pokračoval přes Nový Šaldorf, Popice, Havraníky, Hnanice, k státní hranici s Rakouskem, Unterretzbach a pak až do cíle na fotbalovém hřišti TJ Tatran Šatov.

V pořadí již šestnáctého ročníku oblíbeného a velkolepého závodu, který odstartoval starosta městyse Šatov pan Petr Javůrek, se zúčastnilo přes 1500 vyznavačů cyklistiky (z toho 278 žen) a 5 tandemů, což je maximálně možná kapacita závodu. Televizní reportér Michal Dusík průběžně seznamoval diváky se situací na trati. Hned zpočátku se vytvořila skupina těch nejrychlejších borců, kteří ostatním ujeli a o konečné umístění si to rozdali až v závěrečném spurtu.

Nejvíce sil měl a jako první projel cílem znojemský Jiří Křivánek za 1:35:14,6 hod., s nepatrným odstupem za ním pak Marek Kubánek, Lubomír Petruš a jako čtvrtý další znojemský závodník Jiří Mikulášek, v první desítce dojel jako devátý Libor Šaroun. Kategorii žen vyhrála Zdeňka Němcová z Jihlavy v čase 1:43:06,8 hod., nejlepší „domácí“ byla na devátém místě Michaela Navrkalová z Tasovic.

Šatov se na celý víkend de facto opět stal Mekkou českých cyklistů se vším všudy. Podívaná na pestrobarevný kolorit dresů, kol, různých stánků, sprch a kdovíčeho ještě byla opravdu zajímavá, a protože vyšlo i počasí, také uklidňující, a po závodě k relaxaci na perfektně střiženém trávníku jak stvořená.

Po skončení závodu a vyhlášení výsledků se z příjemně naladěného Šatova většině závodníků domů ani nechtělo. Někteří tam zůstali a potom ještě vyrazili na další túru za hudbou Paroháčů, resp. za kvalitním vínem.