Tato výstava návštěvníky seznámí se sbírkou kraslic, které se v rodině významného národopisného činitele Vratislava Bělíka malují již po celých pět pokolení, a to od dob jeho maminky, až do současnosti po jeho pravnučku.
Jde o téměř 700 unikátních kraslic, které jednak dokumentují tvorbu pěti generací Bělíkovy rodiny od čtvrté čtvrtiny 19. století po současnost, ale nabízejí i ukázku kraslic z národopisného regionu Horácka a Podhorácka, ze Slovácka, Hané i Valašska, přičemž některé kraslice jsou téměř sto třicet let staré.
Mimo kraslice na výstavě uvidíme také národopisné sběry Vratislava Bělíka od výšivek a krojů až po lidovou keramiku a dobové fotografie. Cílem této výstavy je seznámit širokou veřejnost nejen s kraslicemi, které jsou pro období blížících se Velikonoc typickým projevem lidové tvořivosti, ale i s životem venkovského lidu našeho kraje a s působením Vratislava Bělíka ve Znojmě i v okolních obcích.
V rámci výstavy proběhne také tradiční edukační program pro školy Tvořivé Velikonoce, který začíná 1. března, dále nabídneme novinku - Velikonoční workshop pro seniory s tvůrčí dílnou (úterky 13. a 27. března od 15.30 hodin). Nejmenším bude určena muzejní procházka s povídáním v pátek 23. března od 16.00 hodin.
Na všechny tyto programy doporučujeme rezervovat si předem místo na na telefonním čísle 720 971 295 nebo na e-mailové adrese edukace@muzeumznojmo.cz.
Výstava potrvá od 9. února do 6. dubna ve výstavním sále minoritského kláštera. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 8. února v 16.00 hodin. Na vernisáži bude navíc sama vnučka pana Bělíka prezentovat techniku zdobení kraslic batikováním voskem, což si budou moci vyzkoušet i zájemci z řad návštěvníků.
Jan Mačuda