Reklama
 

Miniaplikace

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BlueBoard.cz

Jeden svět ve Znojmě

Letošní 20. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden Svět uvede 128 filmů a vybízí k aktualizaci systému. 

Stále větší část životů se odehrává ve virtuálním světě, rozmach sociálních sítí a s nimi spojené dezinformace a mediální manipulace jsou jedním z největších problémů současnosti. Je třeba rozlišovat, co je pravda a co není, mít názor. Nejen počítačové systémy potřebují čas na to, aby zpracovaly všechny potřebné informace. Jeden svět nabídne pohled na problematiku lidských práv z mnoha různých, často nečekaných úhlů pohledu a přiveze filmy z 52 zemí světa.
Sedmý Jeden svět ve Znojmě nabídne veřejnosti od 20. do 23. března osm snímků. Festival slavnostně zahájí český snímek Švéd v žigulíku režiséra Petra Horkého. Diváky ve vestibulu Kina Svět přivítá v úterý 20. března ochutnávka vín VOC Znojmo, vegetariánský catering a hudba písničkáře Dana Vertígo. Většinu festivalových dokumentů doprovodí debata s hostem.
Projekcím pro veřejnost předcházejí od 15. do 20. března dopolední projekce pro publikum ze základních a středních škol. Pro žáky ve věku od 8 do 14 let je připravena série krátkých filmů, pro starší a studenty pak vybrané středometrážní snímky. Po filmech následují debaty, kde se mladí diváci dozvědí více o tématu filmu a budou mít možnost vyjádřit svůj názor. 
„V letošním roce přišel festival s aktuálním tématem, o které se mladí lidé zajímají. O tom svědčí enormní zájem studentů, díky němuž uvažujeme o navýšení počtu dnů školních projekcí,“ doplňuje František Koudela, ředitel Znojemské Besedy. 
Informace o festivalu najdete na www.jedensvet.cz a www.znojemskabeseda.cz, aktuální novinky na https://www.facebook.com/jedensvetznojmo

Program Jednoho světa ve znojemském kině Svět:

Úterý 20. 3.

18.00 Slavnostní zahájení. Ochutnávka vín VOC Znojmo, vegetariánský catering, hudba Dan Vertígo.
18.00 Švéd v žigulíku - Petr Horký / Česko / 2017 / 64 min. Ruské vozy Lada bývaly kdysi pojmem v celém bývalém východním bloku. Navrátit jim někdejší slávu se pokouší švédský manažer Bo Inge Andersson, první cizinec, který kdy vedl ruský kolos AvtoVAZ. Debata s kameramanem filmu Milanem Burešem.
20.30 Náš nový prezident - Rusko, USA / 78 min. Unikátní snímek umožňuje na vlastní kůži zažít působení propagandy, kterou Kreml denně masíruje vlastní obyvatelstvo a všechny, kdo jsou ochotni uvěřit těm nejabsurdnějším konspiračním zkazkám. Třeba té, proč by se Donald Trump měl stát prezidentem USA. Debata s analytičkou Kremlin Watch Markétou Krejčí.

Středa 21. 3.

18.00 Nerodič - Jana Počtová / Česko / 2017 / 83 min. Příběhy protagonistů filmu ukazují, jak široké spektrum možností představuje (ne)rodičovství ve 21. století – od single ženy s adoptovanými dvojčaty až po pár, který děti vůbec nechce. Debata s režisérkou Janou Počtovou.
20.30 Ženy venezuelského chaosu - Margarita Cadenas/ Francie, Venezuela / 2017 / 83 min. Příběhy pěti žen z Venezuely se velmi liší, přesto mají jedno společné. Jsou důkazem toho, že jejich země se zmítá ve vážné sociální, ekonomické i politické krizi a stojí na pokraji úplného kolapsu.

Čtvrtek 22. 3.

18.00 Cizinec v ráji - Guido Hendrikx / Nizozemí / 2016 / 72 min. Co od Evropy vlastně chcete? Jsme pro vás jen rajská zahrada, jejíž plody můžete ve velkém otrhat? Podobné otázky slýchávají vyčerpaní imigranti, kteří právě překonali moře a připluli k evropským břehům. A někdy slyší i něco jiného. Debata se socioložkou a předsedkyní spolku Pomáháme lidem na útěku Zuzanou Lenhartovou.
20.30 Čističi - Hans Block, Moritz Riesewieck / Německo, Brazílie, Nizozemí / 2018 / 88 min. Prostřednictvím sociálních médií lze nahrát na web jakékoliv video nebo obraz. Neznamená to ale, že tam každý takový materiál také zůstane. Na tom, aby uživatelé viděli jen schválený obsah, ve skrytu pracují desetitisíce „čističů“. Debata s expertkou na sociální sítě Pavlínou Louženskou.

Pátek 23. 3.

18.00 Azurová - Karina Holden / Austrálie / 2017 / 76 min. Obrazově působivý dokument ukazuje nejen dopady lidské činnosti na ekosystém oceánů, ale také možnosti, jak moře před námi samými chránit. Debata s oceánologem Zdeňkem Ďurišem.
20.30 Stát se tím, kým jsem byl - Chang-yong Moon, Jin Jeon / Jižní Korea / 2016 / 95 min. Pětiletý Padma Angdu není obyčejný chlapec. Byl rozpoznán jako reinkarnace duchovního učitele v Tibetu. Chlapce vezme pod ochranu starý mnich a léčitel a následujících sedm let mu je oporou. Debata s religionistou a buddhologem Lubošem Bělkou.
 
-KK- (-karm-)