Zatímco u jiných výstav je dotýkání se exponátů zapovězeno, v tomto případě je celá část výstavy naopak na vyzkoušení návštěvníky připravena.
Na tuto expozici, která je připravena ve spolupráci s Moravským zemským muzeem, čekalo Jihomoravské muzeum pět let. Takový je o středověk z hlediska dalších vystavovatelů zájem.
Muzea už dávno nejsou zkostnatělou přehlídkou exponátů za sklem či tabulemi s faktografickými texty. To zajímalo encyklopedicky založené lidi, ale děti taková výstava nudila. V tomto případě nemají malí návštěvníci na nudu čas. Hned v první místnosti jsou připraveny populární humorně laděné krátké videosekvence z této doby. Ke standardním je připojena ještě další regionální.
Deskovou hru Člověče nezlob se zná snad každý. V případě výstavy jsou pravidla upravena, a hlavně jde o znalosti či poučení z historie našeho královského města. Nejsem historik, na druhé straně ani úplný laik, ale s některými dotazy jsem měl problém. Děti, které v době mé návštěvy tuto hru hrály, byly navíc oblečeny jako princezny či dvorní dámy, což zážitek ještě umocnilo. Kluci si zase mohli obléci repliku brnění, které nebylo samozřejmě z kovu.
Zábavná forma přecházela nenásilnou formou i k poučné, vystaven je například popravčí meč města Znojma z 18. století či kopie významných středověkých obrazů, jejichž originály jsou vystaveny o poschodí výše.
Výstava rozhodně nenudí. Podle jedné z průvodkyň se leckdy dospělí baví více než děti. Je jednou z možností, jak seznámit mladší generaci atraktivní formou s historií, včetně té znojemské.
Jiří Eisenbruk